Home Afaceri, Diverse Lista tari Europa – Capitala, populatie, suprafata si densitatea tarilor Europei
AfaceriDiverse

Lista tari Europa – Capitala, populatie, suprafata si densitatea tarilor Europei

harta-politica-europa

Aceasta este lista cu țările Europei, în ordine alfabetică. De asemenea sunt prezentate capitalele fiecăreia, populația, suprafața și densitatea locuitorilor/km². Populația totală a Europei este de aproximativ 731 milioane de oameni, conform recensământului efectuat în septembrie 2013.

Nr. țarăȚaraCapitalaPopulaţieSuprafața/km²Densitatea populației/km²
1AustriaViena8.169.92983.85897.4
2AzerbaidjanBaku9.165.00086.600105.8
3AlbaniaTirana2.831.74128.74898.5
4AndorraAndorra la Vella68.403468146.2
5ArmeniaErevan3.229.90029.800101
6BielorusiaMinsk9.458.000207.56045.6
7BelgiaBruxelles11.007.00030 528360.6
8BulgariaSofia7.621.337110.91068.7
9Bosnia și HerțegovinaSarajevo3.843.12651.12975.2
10VaticanVatican9000,442045.5
11Regatul UnitLondra61.100.8352.44.820244.2
12UngariaBudapesta10.075.03493030108,3
13GermaniaBerlin83.251.851357.021233.2
14GreciaAtena10.815.18713195780.7
15GeorgiaTbilisi4.661.47369.70064
16DanemarcaCopenhaga5.564.21943.094129
17IrlandaDublin4.234.92570.28060.3
18IslandaReykjavik307.261103.0002.7
19SpaniaMadrid4.5061.274504.85189.3
20ItaliaRoma59.530.464301.230197,7
21KazahstanAstana15.217.7112.724.9005.6
22CipruNicosia788.4579.25185
23LetoniaRiga2.067.90064.58934.2
24LituaniaVilnius2.988.40065.20045.8
25LiechtensteinVaduz32.842160205.3
26LuxemburgLuxemburg448.5692.586173,5
27MaltaValletta397.4993161257.9
28Republica moldovaChișinău4.434.54733843131
29MonacoMonaco31.987216403.6
30OlandaAmsterdam16.318.19941.526393
31NorvegiaOslo5.018.836324.22015.5
32PoloniaVarșovia38.625.478312685123.5
33PortugaliaLisabona10.409.99591.568110.1
34Republica MacedoniaSkopje20548002571381.1
35RusiaMoscova142.200.00017.075.4008.3
36RomâniaBucurești21.698.181238.39191
37San – MarinoSan – Marino27.73061454.6
38SerbiaBelgrad7.120.66688.36191.9
39SlovaciaBratislava5.422.36648.845111
40SloveniaLjubljana2.050.18920.273101
41TurciaAnkara75.627.384783.56298
42UcrainaKiev48.396.470603.70080.2
43FinlandaHelsinki5157.537336.59315.3
44FranțaParis63.182.000547.030115,5
45CroațiaZagreb4.437.46056.54277.7
46MuntenegruPodgorica616.25813.81244.6
47Republica CehăPraga10.256.76078.866130,1
48ElvețiaBerna750700041.290176.8
49SuediaStockholm9.090.113449.96419,7
50EstoniaTallin1.340.19445.22629
 Total populație Europa 731.000.00010.180.000 
Comentarii pe Facebook
2/5 - (1 vote)

Author

ThePOC

error: Content is protected !!